Prvky I. a II.A skupiny
- Prvky 1. a 2. skupiny neboli s-prvky mají ve valenční vrstvě 1 nebo 2 elektrony. Kromě vodíku a helia jsou to typické kovy s nízkou ionizační energií a velkými atomovými poloměry. Snadno uvolňují valenční elektrony a tvoří kationty.(s1 - M+,a s2 - M2+ )
Jsou velmi reaktivní a působí jako silná redukční činidla.
V přírodě se vyskytují jen jako kationty ve sloučeninách.
-Prvky s1 jsou vodík, lithium, sodík, draslík, rubidium, cesium a francium.(Hanu Líbal Na Kolenou Robustní Cestář Franc.)
s1prvky mají 1 valenční elektron. Nazývají se ALKALICKÉ KOVY, protože s vodou tvoří silné hydroxidy,neboli alkélie. Mají vždy oxidační číslo I, mají nejnižší elektronegativitu a přímo se slučují s halogeny (prvky VII. skupiny )
Vyskytují e ve formě svých sloučenin.např.sodík-kamená sůl NaCl, soda Na2CO3, chilský ledek NaNO3. Draslík- draselný ledek KNO3.
Sodík a draslik jsou biogenní prvky.
VLastnosti: jsou měkké stříbřitě lesklé kovy nízké hustoty, plavou na vodě. Dobře vedou elektrický proud i teplo, charakteristickým způsobem barví plamen- Li- rubínově červená (oxid), Na- žlutá (peroxid), K, Rb, Cs- fialová (superoxidy), Fr- je readioaktivní. Jejich soli jsou dobře rozpustné ve vodě. Na vzduchu se snadno oxidují. Jejich sloučeniny mají převážně iontové vazby. S vodou reagují bouřlivě a redukují z ní vodík. Tvoří s ní hydridy, což jsou bílé kristalické látky.
-Vyrábí se:sodík a lithium- elektrolýzou tavenin svých chloridů, draslík redukcí KCl sodíkem a destilací.
-Lithium a draslík se používají jako příměsy do slitin, sodík jako redukční činidlo, rubidium a cesium na fotočlánky.
-Prvky s2 jsou beryllium, hořčík, vápník, stroncium, baryum, radium. (Běžela Magda Caňonem, Srážela Banány Rádiem.)
s2prvky mají 2 valenční elektrony. Ca, Sr, Ba, a Ra se nazývají KOVY ALKALICKÝCH ZEMIN. Ve svých sloučeninách mají vždy ox. číslo II. Izotopy radia jsou radioaktivní.
-Výskyt: pouze ve formě svých sloučenin: beryllium-Beryl (Zelený smaragd), hořčík- Magnezit MgCO3, Dolomit CaCO3 * MgCO3 , vápník- vápenec CaCO3, Sádrovec CaSO4, anhydrid CaSO4 * 2H2O, kazivec CaF2, stroncium- celestin SrSI4, baryum- baryt BaSO4.
Vápník a hořčík jsou biogenní prvky.
-Jsou to stříbrolesklé neušlechtilé kovy, tvrdší, méně reaktivní a mají vyšší hustotu než alkalické kovy. Reagují s vodou podobně, ale pomaleji. Tvoří převážně iontové vazby. Rozpustné soli stroncia a baria jsou jedovaté.
-Vyrábí se nejčastěji elektrolýzou tavenin chloridů.
- Beryllium- používá se do slitin, kovové Be se používá k výrobě okének do RTG lamp. Je karcinogenní. jeho sloučeniny jsou jedovaté.
- Hořčík- používá se ve slitinách a jako součást činidel
- Vápník- používá se na výrobu vápna (pálené vápno CaO, hašené vápno Ca(OH)2), do speciálních slitin. CaC2 používá se k výrobě acetylenu.CaCO3 vápenec,
- Baryum- jako povlak elektrod.BaSo4 se používá v lékařství.
- Radium- k ozařování zhoubných nádorů
Substituční deriváty karboxylových kyselin
Substituční deriváty k.k.
Odvozují se náhradou atomu vodíku v UV zbytku karb.kys. jinou fční skupinou.Značí se buď číslem (v systematickém názvosloví )nebo řeckým písmenem(v triviálním názvosloví)
- Dělí se na hylogenkyseliny, hydroxykyseliny aminokyseliny a ketokyseliny.
U halogenkyselin je vodík nahrazen halogenem.Označuje se předponou halogen- .
U hydroxykyselin se na UV zbytek váže 1 nebo více -OH skupin.tvoři se předponou hydroxy-.
určuje se u nich tzv. optická izomerie značená podle toho kam se stáčí hladina polarizovaného světla + a -.Podle toho na které straně posledního chirálního uhlíku je OH skupina se dělí na D a L formu.Pokud vznikne stejný počet + a - enantiomerů,směs se stává opticky inaktivní -říká se jí racemát.
Mezi důležité hydroxykyseliny patří :
K.mléčná- vzniká mléčným kvašením-fermentací ze sacharidů, při kysání zelí a okurků,při svalové činnosti,a je v mléce.
K.citronová-vyrábí se fermentací z melasy.Používá se v domácnosti lékárenství a potravinářství.
K.acetylsalicylová- Je součástí léků s názvem acilpirin,aspyrin,V anopyrin-jsou to analgetika a antipyretika.taky působí antirevmaticky a snižují krevní srážlivost.
- Ketokyseliny- obsahují karboxylovou a karbonylovou fční skupinu.např. kys. pyrohroznová CH3 - C - COOH
- Aminokyseliny- místo H obsahují NH 2
značí se přidáním předpony amino- .Vznikají z nich peptidy a bílkoviny.
př.glycin CH2 - COOH
Zpět