Halogeny
- Halogeny jsou prvky VII.A skupiny. Jsou to chlor, fluor, brom, jod a radioaktiví astat. Mají 7 valečních elektronů o konfiguraci ns2np5 .
- V přírodě se halogey vyskytují v halogenidech prvků jako jsou Na, K, Mg, Ca. Značné možství jich je v mořské vodě.
- Atomy halogenů mají největší elektronegativity a jsou proto hodně reaktivní. Nejvyšší ji má fluor a je tedy silým oxidačním činidlem. Na rozdíl od ostatních halogeů má fluor jen oxidační číslo -I, může tedy přijímat jen po jednom elektronu.
- Za standartích podmínek existují halogeny jako 2 atomové molekuly X2 s jednoduchými vazbami.
Nazelenalý fluor a žlutozelený chlor jsou plyny, hnědočerný brom je kapalina a fialověčerný jod je pevná látka.
Ve skupině halogenů se elektronegativita a nekovový charakter prvků zmenšuje se stoupajícím Z.Lehčí halogen vytěsňuje ze sloučeniny těžší halogen.
2 KI + Cl2 ->2 KCl + I2
- Volné halogeny se připravují oxidací halogenidů nebo halogenvodíků.
4 HCl + MnO2 -> Cl2 + MnCl2 + 2 H2O
- Halogeny jsou důležitou surovinou při výrobě některých látek. Chlor se používá při výrobě plastů, insekticidů nebo jako bělící a dezinfekční prostředek. Brom a jod se používají jako barvy, roztok jodu se jako jodová tinktura používá někdy k ošetření povrchových zranění.
Halogeny jsou jedovaté a jsou součástí různých bojových chemických látek.např. fosgen.
- Sloučeniny halogenů :
Halogenovodíky :jsou to pronikavě páchnoucí bezbarvé plyny. Lze je připravit přímou syntézou, nebo působením silných kyselin na halogenidy.
H2 + Cl2 -> 2 HCl
CaF2 + H2SO4 + 2 HF
Všechny vodné roztoky halogenovodíků kromě HF jsou silné kyseliny.
- HF - kyselina fluorovodíková je silná kyselina, přechovává se v nádobách z plastů protože leptá sklo.
- HCl - kyselina chlorovodíková nebo taky kys. solná se používá v chemickém průmyslu a v laboratořích. Jako složka žaludečních šťáv má významnou úlohu při trávení.
- Halogenidy jsou sloučeniny halogenů a prvků s menšíelektronegativitou. Dělí se na halogenidy iontové - slučují se s typickými kovy / NaCl, KBr, MgCl2 / , kovalentní - slučují se s kovy ze střední části PSP / CuCl2 / , molekulové - Skládají se z molekul.Tvoři je hlavně nekovy,polokovy a některé kovy které mají velké oxidační číslo / PCl5, UF6/, interhalogenové sloučeniny - vznikají slučováním halogenů s rozdílnou elektronegativitou /CLF, BrCl, IF7/
Fluorouhlovodíky : odvozují e od uhlovodíků náhradou všech vodíků fluorem.Nejznámější je polytetrafluorethylen - teflon - je to bílá voskovitá látka odolná vůči kyselinám zásadám i teplotám do 300´C.Používá se jako izolační materiál nebo k úpravě povrchu nádobí.
Freony : jsou to chlorofluoruhlíky. Používají se jako hnací plyny ve sprejích a jako chladící kapaliny v mrazničkách. Narušují ozonovou vrstvu.
- Kyslíkaté sloučeniny halogenů :
Oxidy halogenů jsou nestálé.Většina oxokyselin existuje jen ve vodném roztoku. V bezvodném stavu mohou existovat pouze HClO4 (kys.chloristá), HIO4 (k.jodistá), HIO3 (k.jodičná) a H5IO6 (k.pentahydrogenjodistá).
Chlorečnany : používají se k výrobě třaskavin, střeliv a zápalek.
Chloristany : používají se v pyrotechnice místo nebezpečnějších chlorečnanů. Jsou s vyjímkou chloristanu draselného dobře rozpustné ve vodě.
Lipidy
....viz sešit...
Zpět