Obojživelníci a plazi

Rozmnožování somatických a pohlavních buněk
Dělení eukaryotických buněk:
- buněčnému dělení předchází dělení jádra a jemu dělení DNA.
-replikace je zde složitější.Probíhá asi v polovině buněčného cyklu- života buňky.Po replikaci má chromozom takovouto strukturu - 2 chromatidy a centroméru.

-Jaderné dělení -MITÓZA = nepřímé dělení
- při tomto dělení pomáhá dělící aparát což jsou dělící vřeténka a centrioly.
mitóza probíhá ve 4 fázích:
1.Profáze- chromozomy se zkracují a tloustnou.Jsou pozorovatelné v mikroskopu a lze je barvit.Rozpustí se jaderná blána a zaniknou jadérka.Centrioly se přesunou k opačným pólům buňky a z mikrotubulů see utvoří dělící vřeténko.
2.Metafáze - chromozomy se seřadí v ekvatoriální rovině buňky a podélně se rozdělí na 2 chromatidy.Na každou se přichytí dělící vřeténko.
3.Anafáze- chromatidy se přesouvají k opačným pólům buňky.
4.Telofáze- chromozomy se opět natahují, obnovuje se jaderný obal a jadérka,a mizí vřeténka.
-Poté se začíná dělit celá buňka.živočišná buňka se dělí zaškrcením,a rostlinná příčným řezem od středu jádra.
Mitózou se dělí všechny somatické buňky.V každé je zajištěn diploidní počet chromozomů.(2n)

-Jaderné dělení -MEIÓZA=redukční dělení
meiózou vznikají všechny pohlavní buňky (gamety).Tím je zajištěn haploidní počet chromozomů (n) Gamety vznikají ze somatických buněk, které jsou diploidní.Tyto tělesné buňky prodělají vlastně 2* po sobě mitózu s tím, že chromozomy se rozdělí na chromatidy jen jednou.Výsledkem jsou 4 haploidní buňky.
-meióza má 2 typy dělení. 1. je heterotypické -v anafázi zde dochází k redukci z diploidního počtu chromozomů na haploidní.Výsledkem jsou 2 haploidní buňky které pak v homeotypickém dělení prodělají normální mitózu. Výsledkem jsou 4 haploidní buňky.


Zpět