Renesance a humanismus v české literatuře

- Období trvalo od 70.let 15.století do 70.let 17.století.
- Byla to doba rozporů mezi městy a šlechtou, poklesu královské moci (Jagelonců) a církevních nepokojů.Na druhé straně je však tato doba charakterizována i rozvojem řemeslné výroby, vznikem prvních manufaktur, námořními objevy a rozvojem mezinárodního obchodu.
- Renesance znamená znovuzrození, či obnovení.
Renesanční hnutí chtělo obnovit kultury antických Řeků a Římanů. Staví se proti nadvládě teologie a prosazuje rozvoj přírodních věd a věd o člověku.Prosazuje individualismus, důraz je kladen na osobnost člověka.
- Humanismus znamená lidský.
Byl to směr zdůrazňující lidskou důstojnost a svobodný rozvoj osobnosti. BYl zaměřen proti feudalismu a nadvládě církve. -Ve formě umělecké se v českém prostředí více než renesance projevuje humanismus.
V humanistické literatuře se objevuje málo originálních děl. Většinou vznikají překlady či přepisy a převládá naučná literatura. Ve 2. polovině 15. století se projevují 2 linie tvorby: díla psaná latinsky a díla psaná v národním jazyce.
-Humanismus se u nás projevil svou mravoučností, která byla uplatňována činností jednoty bratrské.
Jednota bratrská je křesťanské církevní společenství, jež se vrací k husitským ideálům lidské rovnosti a bratrství a k názorům Petra Chelčického. Byla založena r.1458 v Kunvaldu v Orlických horách. Postupně se jednota stává významnou v oblasti vzdělání. Zakládá tiskárny a vydává kancionály.
Původně jednota sdružovala lidi prosté, z nižších vrstev, nepřála příliš vzdělanosti.Postupně se názory na vzdělání, hlavně vlivem Lukáše Pražského, mění.
Nejvýznamější bylo vydání * Kralické bible - Jedná se o srozumitelný překlad z hebrejštiny s množstvím jasných poznámek tvořený šesti svazky. Má kvalitní knihtisk a dobré grafické zpracování. Jazyk Kralické bible se spolu s jazykem Veleslavínových děl stal v době národního obrození vzorem spisovného jazyka.
- V českém jazyce se prosadily spíš myšlenky humanistické. Jedinným opravdu renesančním autorem byl
Hynek z Poděbrad
-Byl synem Jiřího z Poděbrad.Přeložil 11 novel z Dekameronu, ale psal i své prózy a básně v *Neuberském rukopisném sborníku . Nejznámější je *Májový sen

Humanismus psaný latinsky
Jejími představiteli byli zvláště katoličtí šlechtici, literatura je zaměřena na nejvzdělanější vrstvy.

Bohuslav Hasištejnxký z Lobkovic
-Dvořan krále Vladislava II., proslulý cestovatel a sběratel starých rukopisů.Napsal velmi kritickou báseň o českých mravech *Žaloba k svatému Václavu

Jan Campanus Vodňanský
- Byl děkanem a rektorem pražské univerzity, básník i dramatik.
Napsal vlasteneckou hru z českých dějin *Bretislaus.

Humanismus psaný česky
- Hlavně styl měšťanů, usilujících o hospodářský vzestup své vrstvy. Využívají literatury jako prostředku v boji politickém i myšlenkovém.

Viktorin Kornel ze Všehrd
- Právník a profesor na univerzitě.
Usiloval o rozvoj literatury psanou dobrou češtinou.Psal naukovou literaturu. Jeho hlavním právnickým dílem je *Knihy devateryjinak O právech, súdiech a dskách země české knihy devatery

Václav Hálek z Libočan
- Katolický kněz, skvělý vypravěč, autor nejznámější kroniky :*Kronika česká kde se snažil zaznamenat lidové pověsti, oslavoval zde šlechtua katolismus. Zahrnuje období od příchodu praotce Čecha do korunování Ferdinanda i. Habsburského králem.Je plná nepřesností a nesmyslů, ale pro autorovy vynikající vypravěčské schopnosti je dodnes vyhledávána.

Krištof Harant z Polžic a Bezdružic
- Příslušník šlechtického rodu, diplomat, válečník, hudební skladatel, znal 7 jazyků - byl všestrannou renesanční osobností.
Psal cestopisy: *Putování z Království českého do Egypta.

Václav Vratislav z Mitrovic
- Účastnil se diplomatické cesty do Cařihradu, kde upadl do zajetí, ale šťastně se vrátil.Své vzpomínky na Cařihradské vězení líčí ve svém díle *Příhody.

Jan Blahoslav
Narodil se v Přerově v měšťanské rodině.Studoval na univerzitách ve Wittenbergu, v Královci a v Basileji.Stal se biskupem jednoty bratrské, v níž prosazoval svou myšlenku šíření vzdělanosti.Je autorem odborných děl o českém jazyce a hudbě:
*Muzika - dílo hudební teorie ; *Filipika proti misomusům ( nepřátelům vzdělání ) - spis proti Janu Augostovi, dřívějšímu biskupovi jednoty bratrské a jeho názoru o nepotřebě vyššího vzdělání ; *Gramatika česká - dílo o jazyce, doplněno sbírkou přísloví.Dílo mu posloužilo při překladu Nového zákona, který se stal později vzorem pro bratrskou bibli.(Karlickou) ; *Šamoutský kancionál- zpěvník bratrských písní

Daniel Adam z Veleslavína
- Narodil se v Praze, působi jako univerzitní profesor historie a pak se stal vydavatelem.Uplatnil se taky jako překladatel upravovatel a organizátor.Byl tajným stoupencem jednoty bratrské.
Sám napsal *Kalendář historický , kde využil své hystorické znalosti k zaznamenání významných událostí různých dob. Přeložil*Kroniky dvě o založení země české. Vydal odborné spysy *Herbář, *Kronika moskevská...


Zpět