O mé škole

Tak. Byla sem přijata na 3.LFUK v Praze. byla sem 202 há z 324. Zajmavý že zrovna na tuto nebo na druhou sem chtěla. Na druhou jsem ale vubec nedělala zkoušky, páč byly až potom co už sem byla přijata... a po tom co sem si přečetla informace o této škole. Má 5 výzkumných ústavů a chystá další zaměřenej na onkologii.... a to je zrovna to co já chcu. Výzkum v oblasti onkologie. 25.6.2003 sem se to dozveděla a podlomily se mi z toho nohy. Tak teď ještě abych tou školou prošla.. doufam že jo, a sem budu taky mimo jiné psát svý pocity zážitky poznatky a výpisky který na té škole pochytim. To je zatim tak vše. Takže...

Soustředění v Butově Bylo to takový prej seznamovací soustředění kde nam řikali jakýsi informace o budoucím studiu co nás čeká a tak. Jenže já sem stejně nic neslyšela, a asi to ani nebylo důležitý podle toho co řikali ti, co sem jich ptala o co šlo. Většinou to všechno bylo napsaný v těch brožurkách co nam dali a já už jsem to měla všechno přečtený. Vysvětlit mi museli akorát jak to je s těma kruhama a jak se mam vyznat v rozvrhu hodin.
Celý to soustředění bylo super. Hezký prostředí, dobří lidi, volnej program... seznámila jsem se tam s Luckou a Janou ze své skupiny, a taky si mě tam našel Martin Kužela.. že se známe. Já si na něho ale vubvec nepamatovala. Známe se totiž z GO, a s tim jsem praštila zhruba před 8ti lety. No asi má lepší paměť :) Dál sem tam poznala Matěje, Honzu Martina a Petra. Vlastně to bylo až ten poslední den kdy měla původně být diskotéka, ale já chtěla táborák. Navrhal jsem to vedoucímu, ale nic jistýho mi neřek. Byla jsem teda příjemně překvapená, když táborák nakonec byl. Matěj hrál na kytaru, a všeci se bavili, seznamovali a chlastali :)) Věděla jsem že se mi s něma na medicíně líbit bude.

Začátky
Na první přednášce jsem se pěkně nudila. Vubec jsem neslyšela o čem je řeč. Ke konci ke mě přišla Lucka a dala mi poznámky který psala přes uhlovej papír. Mluvili jsme o tom v Butově, ale nečekala jsem že mi to bude hned psát a ještě přes svuj kopírák a na svoje papíry. Byla jsem ale hrozně ráda:) další kopíráky sem jí dala už já a papíry taky. Zjistila jsem, že na přednášky chodit nemusim, jen na praktika, a tak sem tam nechodila a jen si to opisovala. Teď už mi na opisování ani nezbejvá čas a ony ty přednášky ani zas tak důležitý nejsou. Stejně se to pak probírá na praktikách. Seznámila jsem se postupně se všema ze svýho kruhu. Máme tam jen 3 kluky. Staňu, Filipa a Martina. Později sem zjistila že Božena (spolužačka ) je teta jednoho kamaráda z Mezic :) 4 holky od nás bydlej na stejné koleji jak já. Ze začátku bylo asi nejhorší shánět co nejlevněji učebnice. Bylo jich strašně moc, a taky pěkně drahých.

První zkouška
Mou první zkouškou byl popitevní pohovor. Na pitevně jsme se učili svaly, nervy, žíly a tepny. Měli jsme se toho naučit strašně moc, a pak to aj najít na opravdovské noze. Prostě tam ležela useknutá noha a ruka, kterou jsme první svlíkli z kůže a pak trhali tuk, což bylo pěkně odporný. Svaly byly vidět pěkně, ale ty vasy a nervy touž bylo horší. Tak se stalo, že první popitevák jsem neudělala. Zapomněla jsem dodat, že jsem měla vlastního asistenta (Honzu ze druháku) kterej mě to učil. ve skupince jsem to totiž neslyšela. Honza byl skvělej, ale ze začátku jsem mu taky moc nerozuměla tak si přizval aji Lucku kerá mi to opakovala. Postupně to ale došlo až k tomu, že on to učil spíš ju a já jim moc neskákala do řeči. Sama pro sebe jsem Honzu měla až poslední den, kdy jsem se konečně něco pořádně naučila. Měla jsem si to uvědomit dřív a vydupat si Honzu jen pro sebe a ať se snaží abych mu rozuměla. Lucka by se to naučila a já bych ju neomezovala, a já bych se to taky naučila. Byla jsem z toho docela mimo že jsem to neudělala. Pak byl test z chemie a já ho taky neudělala, pak jsem neudělala histologii.. a měla jsem pocit že su uplně blbá, že na to asi nemam nebo co. Jedině mě uklidnil fakt, že su na tom stejně jako větší půlka třídy. Popitevák jsem udělala na 2. pokus za B, histologii mam opravenou a Fyziologii se mi povedlo dokonce napsat hned na poprvé. Když něco neudělam, tak už s toho nejsu tak hotová, a vim že si to aspoň pak budu víc pamatovat když se to učim 2*.

Zimní zápočty
Docela jsem se toho bála. Ale protože jsme údajně měli mít na všechno aspoň 3 pokusy, tak jsem se něco učila naplno, a něco jsem pěkně odflakla s tim, že to udělam na podruhé. S timto přístupem to samože dopadlo tak, že jsem dělala na podruhé hodně věcí, a co jsem ani na podruhé nezvládla, jsem měla odloženo na červen, nebo jsem měla poslední pokus ještě v zimě. Ty poslední pokusy jsem anštěstí udělala, ale na červen mi toho zustalo opravdu hodně.. Problém pro mě nastal, když sem se měla učit na nějakej větší test, třeba chemii. Většina poznámek co mam od spolužaček mi byla na houby, páč sem na té přednášce nebyla a nemohla tak vyčíst souvislosti nebo si něco domyslet. Postupně jsem přestala spolužáky prosit o psaní přes kopírák, a to co mam jsem opravdu jen vyjímečně použila. Jen lituju toho, že jsem se do těch poznámek nezačala dívat dřív, a zbytečně jim tak přidělávla prácu. Ten problém s učením spočíval v tom, že Harperova biochemie má přes 800 stran! a vypadá to téměř, že bych se tu učebnicu musela naučit celou. Vpodstatě to tak je, protože je to tam všechno rozházený a hrozně dopodrobna rozvedený. O žádných stručnějších skriptech nevim, takže je to fakt problém. Tu knihu bych četla 2 měsíce, a to nevim jak dlouho bych ju četla abych byla schopna si to zapamatovat. Hodně mi v tomto ohledu pomohl MARTIN MORAVEC. Nebýt jeho, tak ani nevim kolikrát co v tom testu bude, kdy a kde bude, a třeba že má někdo ještě z přednášek nějaký papíry od profesorů, z kterých se to dá snadnějc naučit. Vubec mě hodně překvapilo jak je hodnej a ochotnej. Pokud dostuduju, hlavní zásluhu na tom nebude mět žádnej prfesor ani studijní poradnkyně, ale právě on.

Letní zkoškový
Tak teď to vypadá že se z toho zcvoknu. Sice jsem eště nepromarnila žádnej poslední pokus, ale nemam k tomu daleko. Pěkně se mi to hromadí. Toto píšu 14 dní před uzávěrkama. Čekaj mě všechny testy z chemie, 2 testy z histologie, poslední pokus biologie buňky, zkouška z biofyziky, započet z fyziologie, test z nemocnýho člověka, genetiky, angličtiny, a v poslední řadě i zkouška "modul B". To tady ještě nepočítam anatomii kterou budu dělat o prázdninách a latinu kterou budu psát v září. Jestli toto udělam a dostanu se do druháku tak su fakt zatraceně dobrá. Jestli ne, je to jen důsledek toho že jsem si všechno nechávala na poslední chvilku, a že se kolikrát na testy učim něco uplně jinýho než potřebuju. (ani Martin neni vševědoucí, jenže aspoň chodí na přednášky, takže si může vzpomenout při testu..). Jsem smířená s možností, že bych mohla propadnout. Jen doufam že mě nevyhoděj, to si snad nezasloužim...

Září
Dodělala jsem co jsem mohla, ale stejně mi toho ještě dost chybělo. Napsala jsem teda na studijní oddělení a tam mi řekli že si můžu zažádat o rozložení studia, a že sluchová vada je dostatečným důvodem. Žádost o rozložení jsem měla podat až budu vědět kolik jsem toho udělala a kolik ne. V pátek 24.9. byl poslední termín zkoušky z biofyziky. Martin mi sehnal od nějaké holky docela dobrý poznámky, ale taky toho moc nebylo. Též mi pučil knížku nukleární medicíny kterou už jsem si pročetla před druhým termínem zkoušky a která mi dost pomohla. (taky mi o ní někdo mohl říct dřív, když jsem se ptala na skripta z radiologie a nukleární medicíny). Zkoušku jsem neudělala. Bylo mi to docela líto protože vim že o tom na co mě zkoušel byla v těch poznámkách zmínka. Jen škoda že jsem neměla víc materiálu, protože jsem v tom měla zmatek a nevěděla jak smysluplně říct alespoň to co jsem s těch poznámek pochopila. Pak jsem podala žádost a vysvětlila té paní proč některý zkoušky co už mam, nemam zapsaný v indexu, a šla na kolej. Jedna holka mi pomáhala s tim vyplňováním žádosti a ujistila mě že děkan je hodnej a že té žádosti určitě vyhoví. Docela mě uklidnila. pak jsem se jí ptala na chemii a říkala, že mi pučí nějakou lepší učebnici. Byla sem šťastná, a řikala si, že tentokrát to určitě udělam, že se to naučim tak abych tomu opravdu rozuměla, že konečně budu mít z čeho se učit. Taky jsem se začala těšit na notebook kterej už mam objednanej. Myslim, že se určitě najde někdo ochotnej mi psát přednášky do něj když mu je pak vytisknu. Jenže.. ještě ten den mi přišel email ze studijního oddělení že mé žádosti nemůžou vyhovět, protože mam vyplýtvaný všechny 3 termíny zkoušky z fyziky!! Ohromilo mě to, o tom sem vubec nevěděla, že je podmínkou mít ještě jeden pokus alespoň v zásobě.. ještě jsem si ráno řikal,a že na tu zkoušku nepudu, že to asi neudělam, a že mi to stejně rozložej a budu mít šanci příští rok. Jenže Jirka mě přemluvil, že tim nic neztratim, a že třeba dostanu dobrý otázky a budu to aspoň mít z krku. Tak sem tedy šla, s myšlenkou že nemam co ztratit.. Jak vidno, možná sem toho ztratila až moc. Ještě jsem jim odepsala, a možná si zajdu za děkanem mu to vysvětlit, protože zahozenej rok studia, o to vážně nestojim.

Byla jsem znovu přijata bez přijímací zkoušky, čímž se tento problém vyřešil, a já šla podruhé do prváku. Bohužel ani podruhé se mi ho nepovedlo řádně ukončit.